Materiał na pergole – z czego zbudowane są pergole tarasowe?

Materiał na pergole

Pergola tarasowa to konstrukcja pozwalająca cieszyć się tarasem w każdą, nawet najbardziej niesprzyjającą pogodę. Może być ona otwarta lub zabudowana, może posiadać nowoczesny wygląd lub bardziej klasyczny design – niezależnie od tego jaką wybierzesz, zdecydowanie sprawi, iż Twój taras będzie Twoim ulubionym miejscem w ogrodzie! Z czego wykonuje się współczesne pergole tarasowe i jakie pergole są obecnie najmodniejsze?

Czym jest pergola tarasowa?

Szukasz sposobu na to jak przedłużyć swój salon, by móc rozkoszować się ciekawie urządzoną przestrzenią osłoniętą od chłodu, wiatru i mocnego słońca, a jednocześnie być na zewnątrz? Taką możliwość dają współczesne pergole tarasowe, będące swoistymi „salonami w ogrodzie”. To coraz bardziej wyszukane i stylowe konstrukcje, które pięknie komponują się z bryłami nowoczesnych domów i wprowadzające nieco śródziemnomorskiego klimatu do ogrodowej przestrzeni.

Pergole tarasowe świetnie łączą w sobie estetykę oraz funkcjonalność. Zdecydowanie można powiedzieć, że są stylowymi, nawet luksusowymi dekoracjami. To właśnie pergola pozwala cieszyć się świeżym powietrzem oraz ogrodem w każdą pogodę – możesz pod nią usiąść nawet wtedy, gdy pada deszcz, jest wietrznie, świeci mocne słońce. To także świetny sposób na zbudowanie konstrukcji, która będzie dobrą barierą przed wysokimi temperaturami i zbyt mocnym nasłonecznieniem wnętrz, do których bezpośrednio będzie przylegać. Jeśli więc masz salon lub kuchnię z ekspozycją okien na południe czy zachód, pergola tarasowa to świetny sposób na efektywne schłodzenie tych wnętrz latem.

Materiały na pergolę tarasową

Nowoczesne pergole tarasowe wykonuje się najczęściej z ekstrudowanego aluminium, ze szkła, z drewna, a materiały te bywają także często uzupełnione dekoracjami z wysokojakościowych tkanin jak np. lniane płótna, pełniące najczęściej rolę zacieniającą.

Ekstrudowane aluminium, jak sama jego nazwa wskazuje, to aluminium poddane procesowi ekstruzji. Proces ten pozwala w niemal nieograniczony sposób formować tenże metal, a końcowym wynikiem tego jest możliwość wykonywania bardzo ciekawych, nowoczesnych konstrukcji tarasowych i nie tylko. Pergole z takiego aluminium cechuje bardzo duża wytrzymałość – aluminium wykazuje odporność na powiewy do 120 km/h, a także obciążenie pokrywą śnieżną do 120 kg (nawet przy wietrze do 80 km/h).

Często pergole tarasowe uzupełnione są elementami z hartowanego szkła, które w tego typu konstrukcjach wygląda bardzo lekko i bardzo nowocześnie. Szkło idealnie przepuszcza światło, a panele z niego wykonane można dowolnie otwierać i zamykać, zależnie od pogody. Szkło to materiał, który wygląda minimalistycznie i idealnie komponuje się z nowoczesnymi projektami domów i ogrodów.

Pergole wykonuje się również z poliwęglanu, tworzywa o dużej wytrzymałości mechanicznej. Płyty poliwęglanowe dzięki swoim doskonałym właściwościom i parametrom, znajdują coraz więcej zastosowań w nowoczesnych instalacjach zewnętrznych jak i wewnętrznych. To tworzywo stosowane zarówno na pergole jak i na szklarnie czy inne rodzaje konstrukcji, których celem jest przepuszczanie światła.