Jakie kwiaty na pergole?

Jakie kwiaty na pergole

Pergola to jedna z bardziej lubianych elementów ogrodowej architektury. Pozwala ciekawie zagospodarować przestrzeń, ozdobić ją kwiatami, jeśli ją nimi obsadzimy, a także daje pożądany często cień. To budowla ogrodowa składająca się najczęściej z podpór, belek i kratownicy, bardzo prosta do obsadzenia ciekawie wyglądającymi roślinami. Co więc posadzić przy pergoli?

Dlaczego pergola?

Pergola to element ogrodowej architektury, który ma wiele zalet. Niektórych z nich sobie czasem nie uświadamiamy. To dobry sposób na ożywienie ogrodu, zwłaszcza tego świeżo założonego, w którym nie ma jeszcze wielu roślin. Pergola nie tylko świetnie chroni przed wiatrem oraz przed deszczem, ale pozwala na udekorowanie ogrodowej przestrzeni szybko rosnącymi pnączami. Dzięki pergoli, zwłaszcza tej zamontowanej przy tarasie, zyskujemy dodatkową przestrzeń, z której możemy korzystać bez względu na warunki pogodowe. Pod pergolą można stworzyć świetnie miejsce do wypoczynku, a jednocześnie bliskiego kontaktu z naturą. Co ciekawe, estetycznie zaprojektowana pergola w ogrodzie, jak i podobne elementy architektoniczne, znacząco podnoszą cenę nieruchomości – warto o tym wiedzieć, jeśli kiedyś chcemy sprzedać swój dom.

Róże na pergolę

Pergole najczęściej kojarzone są z różami. Nie bez powodu – pnące róże prezentują się na pergolach zawsze bardzo dostojnie i elegancko, a nawet dodają przestrzeni ogrodowej nieco baśniowego charakteru. Na pergolę świetnie nadadzą się klimbery, a więc róże o dość sztywnym i gęstym pokroju, które świetnie osłaniają przestrzeń. Klimbery to grupa róż o subtelnym zapachu i kwiatach rozwijających się przez całe lato. Przykłady klimberów to „Florentina” lub „Golden Gate”.

Inny rodzaj róż, który dobrze sprawdza się na pergolach to ramblery o elastycznych i bardzo długich pędach. To róże pnące i wijące się, których wysokość może dochodzić nawet do 5 -8 m! Popularnymi ramblerami są np. biała i pachnąca miodem ‘Guirlande d’ Amour’, czerwona ‘Flammentanz’ czy intensywnie pachnąca, różowa ‘Ghislaine de Féligonde’.

Jeśli ktoś nie czuje się pewnie w uprawie róż, może śmiało wybrać inne gatunki kwiatów na pergole – równie ciekawych, a nawet dostojnych.

Milin, wiciokrzew, winobluszcz i inne…

Istnieje wiele odmian ogrodowych pnączy, które idealnie nadają się do obsadzenia pergoli. Jednym z bardzo uroczych i często spotykanych pnączy jest milin amerykański. Posiada on duże, trąbkowate kwiaty i pierzaste liście, a do tego rośnie dość szybko i szczelnie pokryje całą pergolę. Milin uwielbia słońce i dość obfite podlewanie.

Przy pergoli sprawdzi się także lubiany w naszych ogrodach wiciokrzew. To roślina o żółtych lub pomarańczowych kwiatach, dorastająca do 3 m wysokości. Świetnie czuje się w słońcu, ale poradzi sobie również w półcieniu.

Przy pergoli posadzić można wiele odmian. Do tych bezproblemowych należą dodatkowo: powojniki, kobea pnąca, kokornak wielkolistny, groszek pachnący oraz męczennica, czyli passiflora. Jeśli chcemy rośliny ozdobnej z liści, przy pergoli można posadzić winobluszcz lub chmiel.