Jak zamocować pergolę do elewacji?

Pergola mocowana nad tarasem to świetny sposób na przedłużenie salonu o przestrzeń na zewnątrz. Pergole tarasowe to konstrukcje, które coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, ponieważ pozwalają korzystać ze świeżego powietrza nawet wtedy, gdy świeci bardzo mocne słońce, gdy pada deszcz lub wieje wiatr i jest chłodniej. Jak zamocować pergolę tarasową do elewacji budynku?

Idealny sposób na aranżację przydomowej przestrzeni

Pergole tarasowe na stałe wpisują się w krajobraz naszych ogrodów. Pozwalają bowiem na wypoczynek w ogrodzie zawsze, gdy masz na to ochotę – w każdą pogodę. Zależnie od tego jakie wyposażenie posiada pergola, można z niej korzystać nawet gdy jest zdecydowane zimniej – wystarczy zamontować promienniki ciepła, czyli lampy emitujące ciepło, by móc cieszyć się obecnością na świeżym powietrzu nawet bardzo wczesną wiosną czy późną jesienią.

Montując pergolę tarasową nie martwisz się o to, czy deszcz zamoczy Twoje meble tarasowe – to idealna osłona przed opadami. Pergola pozwala na stworzenie na tarasie prawdziwego „salonu 2.0”, a więc przestrzeni, którą możesz zaaranżować bardzo modne, bez żadnych obaw o zniszczenie się mebli pod wpływem wody czy mocnego słońca – przed tym ochroni je zadaszenie.

Pergolę można ustawić w ogrodzie na dwa sposoby – jako konstrukcję wolnostojącą lub jako konstrukcję montowaną przy tarasie lub przy balkonie jako przedłużenie wnętrza domu. To ostatnie rozwiązanie jest wręcz idealne, zwłaszcza w upalne dni, ponieważ pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, do których przylega pergola przez ich zacienienie.

Jak zamontować pergolę przy fasadzie budynku?

Montaż pergoli tarasowej uzależniony jest od kilku czynników, które determinują rodzaj montażu jaki najlepiej zastosować w danym, konkretnym przypadku. Niemniej pergolę tarasową można zamontować zarówno przy zupełnie nowych jak i przy starszych domach. To, jak dokładnie będziemy montować daną pergolę zależy od takich kwestii jak np. rozmiar, liczba i kształt modułów, sposób odprowadzania wody, rodzaj zadaszenia czy ilość dodatkowych akcesoriów (takich jak np. oświetlenie LED, promienniki ciepła, czujniki pogody).

Najczęstszym sposobem montażu konstrukcji pergoli jest ustawienie jej tuż przy samej elewacji, gdzie stanowi osłonę dla przylegającego do budynku tarasu. Pergola jest w tym przypadku wspierana na 2 lub na 4 kolumnach, zależnie od jej gabarytów. Można to wykonać podtynkowo lub nie – pierwsza opcja jest łatwiejsza, jeśli dopiero budujesz dom. Jeśli budynek już stoi, pergolę można z powodzeniem zamontować natynkowo.

Do montażu pergoli przy elewacji będą potrzebne takie elementy montażowe jak kotwa, zaprawa iniekcyjna, czyli klej do kotew oraz masa uszczelniająca dylatację kotwy w tynku. Decydując się na tego typu montaż z wykorzystaniem kotew, uzyskujemy stabilne podparcie konstrukcji nawet w grubych warstwach izolacji. Uchwyty pergoli nie dotykają tynku, przez co nie powodują naprężeń i pęknięć. Konstrukcja kotwy zapewnia brak mostków termicznych.