Jak sadzić róże przy pergoli?

Jak sadzić róże przy pergoli

Trudno o bardziej eleganckie i baśniowo piękne kwiaty w ogrodzie niż róże. Wręcz kochamy je za to jak wiele oferują nam zapachu, odmian, kolorów oraz możliwości wkomponowania ich w ogrodowy krajobraz. Róże to zdecydowanie jedne z najszlachetniejszych odmian kwiatów. Czy nadają się one do obsadzenia pergoli?

Róże – jakie odmiany będą idealne do posadzenia przy pergolach?

Pergole obrośnięte różami to sposób na bajkowy ogród, pełen koloru i zapachu. Przy pergolach i innych podobnych konstrukcjach najlepiej jest posadzić tzw. róże pnące, a więc takie, które rosną tak samo jak pnącza wspinając się coraz wyżej po danej konstrukcji czy murze lub ogrodzeniu. Ale w odróżnieniu od pnączy, które mają swoje elementy czepne, jak np. winobluszcz, róże nie przyczepiają się do danej konstrukcji, a więc wymagają podwiązywania ich do niej sukcesywnie wraz z ich wzrostem. Można to robić nawet zwykłym sznurkiem lub też przeplatać pędy róży przez konstrukcję, przy której rośnie dana roślina.

To, jakie róże pnące wybierzemy do swojego ogrodu lub na taras, zależy od osobistych upodobań. Róże mają setki pięknych odmian, które różnią się między sobą wielkością, kolorystyką, zapachem, a nawet barwą liści i czasami wymaganiami. Jeśli odpowiednio się nimi zaopiekujesz, odwdzięczą się bujnym i długim kwitnięciem, a Ty będziesz miał morze satysfakcji z pielęgnowania zadbanego ogrodu.

Jedną z ciekawszych i piękniejszych odmian róż pnących idealnych na pergole jest róża Aloha, która dorasta nawet do 3 metrów wysokości, a średnica jej kwiatów to aż 10 cm. Róża ta cechuje się morelową, bardzo oryginalną kolorystyką, która dodatkowo posiada różowe i czerwone przebarwienia. Krzew róży Aloha jest bujny, o gęsto utkanych liściach, silnych, grubych pędach.

Piękną odmianą jest także pnąca róża Laguna o ciemnoróżowym kolorze kwiatów, które mają średnicę ok. 10 cm. Róża ta bardzo często kwitnie, a jej pąki zebrane są w baldachy dźwigające 6-8 ciężkich kwiatów, które z daleka przyciągają wzrok. Nuty zapachowe Laguny to cytryna, słodka mandarynka, liczi.

Jakie wymagania mają róże pnące?

Jeśli zamierzamy posadzić piękne pnące róże przy pergoli, najpierw przemyślmy to jakie warunki możemy im zapewnić i według tego dobieramy dane odmiany. Ważne jest zwłaszcza nasłonecznienie danego miejsca – róże najbardziej lubią miejsca słoneczne, o nieznacznym ruchu powietrza. To ostatnie jest dość ważne, ponieważ ruch powietrza, zwłaszcza po deszczu, dobrze osuszy liście, a tym samym ograniczy warunki sprzyjające rozwojowi szkodników.

Róże można posadzić bezpośrednio w gruncie tuż przy pergoli albo umieścić je w donicach, a te ustawić tuż obok konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę na cechy samej pergoli – pergola idealna pod róże pnące powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, etc.

Ogólne wymagania dla róż to: żyzna, lekka, przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie, stanowisko słoneczne, regularne podlewanie i dość intensywne nawożenie.