Ile kosztują pergole tarasowe?

Ile kosztują pergole tarasowe

Taras to bez wątpienia idealne miejsce na wypoczynek. Jest on świetnym przedłużeniem salonu i miejscem, gdzie uwielbiamy posiedzieć z rodziną lub z przyjaciółmi, poczytać książkę, poopalać się. By móc korzystać z tarasu w każdych warunkach pogodowych, warto zastanowić się nad montażem pergoli tarasowej. Jakie są zalety takiego rozwiązania i z jakimi kosztami trzeba się liczyć decydując się na taką pergolę?

Zalety pergoli tarasowej

Niezależnie od tego czy pogoda jest wietrzna czy deszczowa, pergola tarasowa pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem w każdą pogodę. To jeden z jej największych atutów. Ale nie tylko chroni nas ona przed wiatrem czy deszczem – dodatkowo daje także przyjemny chłód, chroniąc nas przed bezpośrednim, mocnym słońcem. To świetny wybór zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ponieważ pod pergolą Twoje urwisy mogą się bawić dosłownie zawsze i bezpiecznie.

Pergole tarasowe prezentują się ciekawie wizualnie, a nawet podnoszą wartość nieruchomości. Najczęściej wykonywane są one z aluminium i drewna, a poszczególne projekty pergoli można śmiało wkomponować zarówno w nowoczesne jak i klasyczne projekty domu i ogrodu.

Pergola to w końcu idealny sposób na przebywanie blisko natury i podziwianie jej. By prezentowała się jeszcze ciekawiej, można ją obsadzić pnączami. Najczęściej przy pergolach sadzi się róże z grup ramblerów lub klimblerów, ale pięknie prezentowała się ona będzie także obrośnięta milinem amerykańskim, pachnącym groszkiem, wiciokrzewem, winobluszczem czy chmielem.

Pergola w ogrodzie to element architektury, który łączy w sobie estetykę z dużą funkcjonalnością, a takie połączenia docenia się najbardziej. Jest to zdecydowanie bardzo praktyczna konstrukcja, dzięki której można uatrakcyjnić swój dom i ogród, zyskując przy tym komfortową strefę wypoczynku.

Ile kosztuje pergola przy tarasie?

To bardzo ogólne pytanie, na które trudno odpowiedzieć podając jedną kwotę. Cena pergoli ogrodowej zależy bowiem od jej konstrukcji i indywidualnych założeń projektowych. Pergole tarasowe wyglądają bardzo ciekawie i estetycznie, ale to nie znaczy, że są bardzo drogie. Warto szukać takiego wykonawcy, który wykona taką konstrukcję fachowo, a jednocześnie w dobrej cenie.

Widełki cenowe jakie trzeba wziąć pod uwagę decydując się na pergolę tarasową są dość szerokie. Najprostsza konstrukcja może kosztować w okolicach 6 000 złotych, a ta najbardziej rozbudowana i zaawansowana architektonicznie nawet do 30 000 złotych. Wszystko zależy oczywiście od wielkości danej pergoli, wykorzystanych materiałów, ale i od wielu indywidualnych wymagań jakie przedstawia klient. Ważnymi elementami są także systemy odprowadzające wodę – one także wpływają na ostateczną cenę konstrukcji.

Tańsza będzie pergola wykonana z tworzyw sztucznych od tej, która zrobiona została z ekstrudowanego aluminium, stali ocynkowanej, szkła, a dodatkowo uzupełniono ją wysokiej jakości tkaninami. Lepsze materiały to większa wytrzymałość konstrukcji oraz lepsze jej zabezpieczenie, dlatego nie warto na nich oszczędzać, jeśli chcemy mieć pergolę na całe dziesięciolecia.